امروز: چهارشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۸

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه:موزه ها و میراث فرهنگی جای برای فریاد صلح هستند

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه:موزه ها و میراث فرهنگی جای برای فریاد صلح هستند

💠 به مناسبت روز جهانی صلح:نشست تخصصی «جنگ و صلح در سپیده دم تاریخ » در سالن موزه هفت تپه برگزار شد. 💠 نخستین نشست تخصصی «جنگ و صلح در سپیده دم تاریخ» با هدف تبیین صلح در فطرت بشری در موزه هفت تپه برگزار شد.   💠 به گزارش صدای کرخه ،این نشست با […]

💠 به مناسبت روز جهانی صلح:نشست تخصصی «جنگ و صلح در سپیده دم تاریخ » در سالن موزه هفت تپه برگزار شد.

💠 نخستین نشست تخصصی «جنگ و صلح در سپیده دم تاریخ» با هدف تبیین صلح در فطرت بشری در موزه هفت تپه برگزار شد.

 
💠 به گزارش صدای کرخه ،این نشست با حضور بیژن حیدری مدیر پایگاه جهانی شوش ،دکتر حامد وحدتی نسب، مدیر گروه باستان شناسی دانشگاه تربیت مدرس تهران ، دکتر کامیار عبدی باستان شناس ایرانی به همت گروه باستان شناسی پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه ، صبح روز پنج شنبه ۴مهرماه ۹۸ ساعت ۹ در میان استقبال گرم علاقمندان به باستان­ شناسی کار خود را آغاز نمود.

💠 در ابتدا پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید و  پخش سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران، عاطفه رشنویی مدیر پایگاه جهانی چغازنبیل و هفت تپه ضمن خوشامدگویی به میهمانان، به بیان توضیحاتی در زمینه روز جهانی صلح پرداخت.

💠 وی گفت:بهانه اصلی برگزاری نشست جنگ و صلح در سپیده دم تاریخ این است که بزرگداشتی جهت روز جهانی صلح است و از سال ها پیش به واسطه نواختن زنگ صلح توجه جهانیان به مقوله صلح از مختصات مهم امور بین الملل است و همه ما می دانیم که دنیا روبه جهانی شدن است و نه جهانی ساختن و روز جهانی صلح بهانه ای است که ما را به یاد اورد احترام به تنوع فرهنگی،احترام به قومیت ها،شناخت ظرفیت ها و استفاده از جایگاه آن ها می تواند در صلح تاثیر گذار باشد.

💠 وی با اشاره به اینکه:موزه ها جایگاه های هستند برای یاد آوری خاطرات و موزه ها یادخانه هستند نه فراموش خانه و موزه ها باید دائم محل برای یاد آوری گذشته بشر،عبرت آموزی بشر و استفاده از ظرفیت های تمدن های فراموش شده هستند، برای همین پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه در نظر دارد نقش اصلی موزه هفت تپه و سایت جهانی چغازنبیل را در احیائ نقش جوامع محلی اطراف و ازحضور همه فرهنگ دوستان جهت توانمند سازی جوامع محلی دعوت بعمل می آورد و خواهان ارتباط پایدار با جوامع محلی اطراف هستیم و سایت جهانی چغازنبیل و هفت تپه یک جایگاه است فرهنگی جهت گفت وگوی جوامع محلی اطراف است.

💠 رشنویی بیان کرد: ماجرای جهانی شدن که در جهان باب شده است به دنبال این است که خط بطلانی روی تنوع های فرهنگی،مذهب و قومیت بکشد و نقش موزه،میراث جهانی،و محوطه ها همه می توانند جوامع محلی را از فراموش شدگی نجات دهند و امیدوار هستم که تبعیض ها و نگاه های قومیتی ، از بین بردن تمام فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها که در اطرافمان هست که به واسطه بی توجهی در حال از بین رفتن هستند کنار گذاشته شوند و ما با اندیشه صلح درونی و فرابخشی صلح که از درون همه آحاد مردم شروع می شود بتوانیم در فرایند صلح جهانی تاثیر گذار باشیم.

💠 در ادامه، دکتر حامدی وحدتی نسب بعنوان اولین سخنران، سخنرانی تخصصی خود را با عنوان «انسان‌شناسی جنگ» آغاز کرد.

💠 وی پس از بیان توضیحاتی درباره انسان شناسی جنگ،جنگ و خشونت پیش از تاریخ،همزبانی مردم در تاریخ،بررسی عوامل جنگ ملل کهن با محوریت اساطیر تاریخی،تمایز جنگ و خشونت،رویکرد روانشناسی تطوری انسان های کهن،بررسی مسایل سیاسی اجتماعی فرمانروایی ملل کهن،آسیب ها و جراحات انسانی ناشی از خشونت در انسان های کهن را مورد توجه قرار داد.

💠 دومین سخنران این نشست، دکتر کامیار عبدی باستان شناس ایرانی بود که به ایراد سخنرانی با عنوان «طولانی‌ترین کشمکش تاریخ: نگاهی به روابط ایران و بین‌النهرین از هزاره چهارم تا اوّل پیش از میلاد» پرداخت. وی ضمن اشاره به برخی از موارد به شکل گیری،روستانشینی،شهرنشینی،حکومت ها،بررسی عوامل جنگ های مذهبی،ظهور دوره جدید مس و سنگ،ظهور تمدن جدید بین النهرین،ارتباط مردم ایران و بین النهرین،شکل گیری شهرنشینی در حکومت عیلام،دشت شوشان و بین النهرین ، آغاز نگارش در مبادلات اقتصادی،بررسی نقش برجسته های اکدی،ظهور و افول حکومت بابل،بررسی صلح و ازدواج های سلطنتی بین حکومت ها مورد توجه قرار داد

📝 خبرنگار:محمد خنیفری

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

اینستاگرام صدای کرخه

اسلاید خبری

اوقات شرعی همراه با صدای اذان

تمامی حقوق سایت برای SedayeKarkhe.ir محفوظ است. اجرا توسط : خالدمنصوری